-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Лекот базиран на халуциногени печурки може да помогне во лекувањето на сериозна состојба

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Лекот базиран на соединение добиено од халуциногени печурки ги ублажува симптомите на тешка депресија за максимум 12 недели, покажа новото истражување.

Таблетата псилоцибин од 25 милиграми ги доведува пациентите во еден вид состојба на сон, благодарение на што психотерапијата има многу посилен и подобар ефект. Сепак, краткотрајното влијание и несаканите ефекти би можеле да бидат застрашувачки, така што лицето кое е подложено на таков третман никогаш не треба да биде оставено на мира.

Според проценките, околу 100 милиони луѓе ширум светот имаат сериозен проблем со клиничката депресија и не реагираат на ниту една достапна терапија. 30 отсто од нив се обидуваат да се самоубијат.

Поради катастрофалните бројки, научниците со години го проучувале влијанието на псилоцибинот врз менталното здравје. Најновите студии покажуваат ветувачки резултати, но долгорочното влијание сè уште е прашање.

Во најновиот научен труд, објавен во New England Journal of Medicine, дози од 1 mg, 10 mg и 25 mg беа тестирани на 233 луѓе од 10 земји во Европа и САД. Оние кои примиле најголема доза имале најдобри резултати. Научниците додаваат дека се потребни дополнителни истражувања на оваа тема.

Сонување
Повеќето од учесниците страдале од тешка депресија повеќе од една година и сите биле на возраст од околу 40 години.

По единечна доза од 25 милиграми псилоцибин, со психотерапија:

– на еден од тројца луѓе повеќе не му била дијагностицирана депресија по три недели

– секое петто лице покажа значително подобрување по 12 недели.

Еден од авторите на студијата, психијатарот д-р Џејмс Ракер, рече дека веруваат дека „лекот директно влијае на мозокот и го позиционира во пофлексибилна состојба, што дава можност за терапија“.

Пациентите, лежејќи на кревет во тивка просторија, доживеале психоделична епизода која една личност ја опишала како сон што траела шест до осум часа.

„Искуството може да биде позитивно, но може да биде и негативно. Може да се појават некои тешки спомени“, изјави Рукер за Би-Би-Си. Тој секогаш беше експерт со пациентите за да им помогне.

Загриженост за безбедноста
Еден ден и една недела по терапијата, пациентите добија психолошка поддршка за да го опишат своето искуство.

„Пациентите се прашуваа што не е во ред со нив или што им се случило“, вели психотерапевтот Надав Лиам Модлин.

Некои пациенти доживеале несакани ефекти како што се главоболка, гадење, екстремен замор и мисли за самоубиство. Научниците истакнуваат дека тоа не е невообичаено, но некои експерти го сметаат за сериозен безбедносен проблем.

Долгогодишен проблем
Раководител на психијатрија на Универзитетот во Единбург проф. Ендрју Мекинтош рече дека ова истражување го обезбеди најсилниот доказ досега дека понатамошното истражување за психоделиците е добро оправдано.

„Псилобицинот може еден ден да стане алтернатива на антидепресивите кои се препишуваат со децении“, додаде тој.

Сепак, некои истакнуваат дека позитивните ефекти се разредуваат веќе по 12 недели. „Депресијата може да биде многу долгорочен проблем и напредокот треба да се следи повеќе од 12 недели“, рече д-р Рави Дас од Универзитетот во Лондон.

Новата голема студија за оваа супстанца што ја подготвуваат ќе се обидат да најдат одговор на прашањето колку дози се потребни за да се спречи враќањето на депресијата. Се смета дека може да поминат три години пред да се одобри лекот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img