2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Легендарниот Џими Хендрикс денеска ќе наполнеше 80 години

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американскиот гитарист и пејач Џими Хендрикс е роден пред 80 години. Тој беше еден од највлијателните американски рок музичари на 20 век.

Американскиот гитарист и пејач Џими Хендрикс денеска ќе го прославеше својот 80-ти роденден. Тој беше еден од највлијателните американски рок музичари на 20 век. Во иновативен звук на гитара, тој ги спои елементите на рок, блуз и џез и го облече со неговото карактеристично сценско присуство. Во 1960-тите, тој со своите композиции го достигна врвот на американските и британските топ листи.Хендрикс е роден во летото 1942 година во Сиетл. Китаро почнал да свири на петнаесетгодишна возраст, а набргу потоа се приклучил на неколку американски бендови, меѓу кои и познатиот Литл Ричард, со кој работел до средината на 60-тите. Во летото 1966 година, тој се преселил во Велика Британија, каде што го формирал бендот Џими Хендрикс Експериенс и за неколку месеци се најде на врвот на музичките топ листи со композициите Hey Joe, Purple Haze и The Wind Cries Mary.

V ZDA стана познат по настапот на фестивалот во Монтереј во 1967 година, откако веќе го објавија деби албумот Are You Experienced. Темата беше проследена со уште два студиски производи: Axis: Bold as Love (1967) и Electric Ladyland (1968) и настапи на фестивалите Вудсток во 1969 година и Isle of Wight во 1970 година.

Еден од многуте во клубот 27
Музичарот чие вистинско име беше Џони Ален Хендрикс често беше придружен со проблеми со дрога, кои беа и најверојатната причина за неговата необјаснета смрт на 18 септември 1970 година во Лондон. Почнал на 27 години, поради што бил вклучен во клубот 27, список на популарни музичари и уметници, на кој се наоѓаат и Брајан Џонс, Џенис Џоплин, Џим Морисон, Роберт Џонсон, Курт Кобејн и Ејми Вајнхаус, кои биле познат и по ризичниот начин на живот и починал на таа возраст.

Американски блуз, џез, рок во соул со британски авангарден рок
Според онлајн енциклопедијата „Британика“, Хендрикс ги комбинирал традициите на американскиот блуз, џез, рок и соул со техниките на британскиот авангарден рок и ја приспособил електричната гитара по свој вкус, бидејќи го менувал нејзиниот експресивен потенцијал и палета на звук.

Како левичар гитарист, тој ги базираше своите композиции од див рок до нежни балади. Меѓу најпрепознатливите е Foxy Lady во Вуду Чиле.

Во својата кратка кариера тој измисли уникатен слог
Познавачите се согласија дека во неговата кратка музичка кариера, која активно траеше само четири години, измисли уникатен акорд на гитара, чие влијание и денес е забележливо во популарната музика и култура. Тој беше и најхаризматичниот концертен изведувач на својата генерација, напиша Британика.

Во летото 1970 година, списанието Guitar Player го прогласи за гитарист на годината, а списанието Rolling Stone ги вклучи неговите три албуми меѓу 500-те најдобри албуми на сите времиња. Неговиот деби албум беше додаден во Американскиот национален регистар за снимање во Библиотеката на Конгресот како дел од „националното звучно наследство“. The Jimi Hendrix Experience беше примен во Рокенрол Куќата на славните во летото 1992 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...
spot_img
spot_img
spot_img