Легендарниот Мачу Пикчу беше затворен поради насилните протести во Перу

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дирекцијата за култура на регионот Куско во Перу објави дека пристапот до античкиот град Мачу Пикчу е суспендиран на неодредено време поради големите социјални протести во регионот и земјата.

– Со оглед на моменталната социјална состојба во која се наоѓа нашиот регион и земја, наредено е да се затвори патната мрежа на Инките и Илакту кон Мачу Пикчу од 21 јануари 2023 година до понатамошно известување за да се обезбеди безбедност на туристите и општата популација – се наведува во соопштението.

Министерот за надворешна трговија и туризам Луис Елгуеро изјави дека повеќе од 400 туристи се заглавени во Мачу Пикчу поради исклучувањето на железницата во Мачу Пикчу, од кои 300 лица се странски државјани. Движењето на возовите на оваа релација е запрено, откако демонстрантите демонтираа дел од шините. Концесионерот „Ferrocarril Transandino SAC“ веднаш започна со поправки, рече Елгуеро.

Управата за култура на Куско забележува дека на заглавените туристи „ќе им бидат овозможени поволности“ и дека трошоците за купените билети ќе бидат вратени.

Педро Кастиљо, кој беше претседател на Перу, на 7 декември минатата година го распушти парламентот, кој по трет пат требаше да го разгледа неговото отповикување. Сепак, парламентарците сепак се собраа на состанок и одлучија за оставка на Кастиљо.

Војската и полицијата се изјаснија против одлуката на Кастиљо, а тој беше уапсен под обвинение за бунт и злоупотреба на службената положба. Претходно, потпретседателката Дина Болуарте положи заклетва како претседател на Перу во Конгресот, со што стана првата жена на таа позиција.

Поддржувачите на поранешниот претседател одржуваат протести од 10 декември, во кои според последните податоци загинале 54 лица. Државното обвинителство на Перу отвори истрага против претседателот Болуарте и премиерот Алберто Отарола во случајот на геноцид поради смртта на луѓе поради протести.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img