18.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Лана Пудар без пласман во полуфиналето на 50 метри делфин

НАЈЧИТАНО

Лана Пудар не успеа да се пласира во полуфиналето на 50 метри делфин на Светското првенство во водени спортови во Будимпешта.

Мостарското чудо од дете го освои осмото место со време од 27.14, што сепак не беше доволно за полуфинале.

Прва во групата на Лана беше Кинезот Јуфеи Жанг со време 25.39, втора беше Мелани Хенрике од Франција со 25.61. Трета беше Сара Јунвик од Шведска, а четврта Мари Вател од Франција. Тие четворица пливачи се пласираа и во полуфиналето.

Младиот мостар Пудар пред три дена го освои осмото место на 100 метри делфин, а вчера на 200 метри делфин беше шести во светот.

Полуфиналната трка ќе се вози вечерва со почеток во 19:11 часот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО