24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Лампард обвинет за недолично однесување

НАЈЧИТАНО

Дисциплинската комисија на Англиската фудбалска асоцијација (ФА) отвори постапка против менаџерот на Евертон, Френк Лампард поради недолично однесување по поразот во градското дерби против Ливерпул.

Евертон загуби од Ливерпул со 0-2 во „дербито на Мерсисајд“, а Лампард по натпреварот го критикуваше судијата Стјуарт Атвел откако не досуди пенал за својот тим.

„Коментарите на менаџерот се несоодветно однесување бидејќи имплицираат пристрасност и/или го напаѓаат интегритетот на судијата на натпреварот и/или ја омаловажуваат играта во спротивност со правилата на ФА“, се вели во соопштението.

Лампард, чиј тим е во зоната за испаѓање, треба да одговори до 9 мај.

Евертон моментално е на 18. место со 32 бода, два помалку од спасот. На последните две позиции се Ватфорд со 22 и Норвич Сити со 21 бод.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО