8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Ладниот туш нема да ве разлади, експертите нудат друго решение

НАЈЧИТАНО

Ладната и топла вода поттикнуваат саморегулација на телесната температура. Ако го изненадите со ладен туш, механизмот за загревање ќе започне и ќе имате уште поголемо чувство на топлина, велат експертите.

Студените тушеви на високи летни температури се контрапродуктивни, велат експертите. Иако за време на летните горештини веројатно млаката вода не ви се допаѓа, таа ќе делува позитивно.

Ладниот туш или бања всушност може да биде контрапродуктивен бидејќи кога нашето тело е потопено во екстремно студени услови, всушност се обидува да ја регулира температурата со загревање. Тоа значи дека по ладен туш би биле потопло отколку пред туширање.

Од друга страна, експертите велат дека топлата купка го стимулира природниот терморегулаторен систем на нашето тело. Ќе се зголеми циркулацијата на крвта низ телото што ќе резултира со намалување на топлината, а со тоа и намалување на телесната температура, пренесува 24 sata.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО