2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Лав и мечка се спасени од заробеништво

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Засолништето за мечка со четири шепи, кое се наоѓа недалеку од Приштина, Косово, стана дом на несреќниот лав и мечки спасени од заробеништво во Косово и Албанија. Мечките и лавовите биле чувани во заробеништво во приватни ресторани и се користеле за забава на гостите.

Неколку ресторани во Косово и Албанија држеле мечки во заробеништво за да ги забавуваат гостите. Сопствениците на ресторан во Станичиќ во источно Косово имале дури и лав во заробеништво за да ги забавуваат своите гости. Сите заробени животни беа запленети од одговорните и однесени во засолништето Four Paws.

Ветеринарите од Институтот за истражување на екологијата на дивите животни и локалниот персонал на Засолништето за мечка „Четири шепи“ ги прегледале животните, а сега тие ќе закрепнуваат во засолништето, пренесува 24сата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...

Дикаприо нов вид змија именувал по својата омилена жена

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на новооткриениот вид змии му дал име по својата омилена жена. Актерот и екологист ја доби честа да именува нов...

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...
spot_img
spot_img
spot_img