More

  Лавров ја пофали изјавата хрватскиот претседател Зоран Милановиќ кој викендов во Вуковар изјави дека „Вашингтон и НАТО водат индиректна војна против Русија преку Украина“

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, ја пофали изјавата хрватскиот претседател Зоран Милановиќ кој викендов во Вуковар изјави дека „Вашингтон и НАТО водат индиректна војна против Русија преку Украина“, пишува Индекс.

  – Неодамна хрватскиот претседател Милановиќ рече дека ова е војна на НАТО. Тоа е чесно и фер – изјави денеска Лавров на пресконференција во Москва.

  Изјавите на Милановиќ продолжуваат да изненадуваат. Хрватскиот претседател, кој претходно неколку пати се спротивстави на учеството на Хрватска во мисии во Украина, смета дека одлуката за вмешаност треба да биде избор на неговата држава, а не наметната од големите сили.

  – Одлуката е ЕУ да учествува во војна за прв пат во својата историја. А тоа е против Договорот за функционирање на ЕУ, бидејќи предвидува само мисии надвор од територијата на ЕУ – рече неодамна Милановиќ.

  – Планот не може да биде смена на Путин. Планот не може да биде санкции. Ова е глупост. Нема да постигнеме ништо. Не го скршија ни Милошевиќ со санкции. Одат од војна во војна. Што да бидеме ние? Американски робови? – прашува тој.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img