7.9 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Лавров ја објасни целта на војната во Украина

НАЈЧИТАНО

„Нашата специјална воена операција е дизајнирана да стави крај на непромисленото проширување на целта на САД за целосна доминација… на меѓународната арена“.

Вака изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој нагласи дека Москва нема да ги прекине, како што ги нарекува, воените операции до следната рунда мировни преговори со Украина.

Но, во интервју за новинскиот канал „Русија-24“, тој рече дека не гледа причина разговорите да не продолжат.

– Претседателот (Владимир Путин) постојано нагласува дека претпочитаме преговори – рече тој, пренесува од ТАСС.

Бранејќи ја руската окупација, Лавров рече дека таа има пошироки импликации надвор од самата Украина, пренесува Би-Би-Си.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО