9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Лавров: Русија нема да се обиде да ја заврши операцијата во Украина до Денот на победата

НАЈЧИТАНО

Москва нема да постави „вештачки“ временски рамки за својата воена операција во Украина за да ја заврши до Денот на победата, кој се слави на 9 мај, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Нашите војници нема вештачки да ги засноваат своите активности на одреден датум, вклучувајќи го и Денот на победата. Свечено ќе го прославиме 9 мај, како и секогаш“, изјави Лавров во интервју за италијанската медиумска куќа Медиасет, пренесува руската агенција ТАСС.

Според него, темпото на руската специјална воена операција во Украина првенствено зависи од „потребата да се намалат ризиците за цивилите и руските војници“.

Лавров посочи дека операцијата е особено насочена кон обезбедување на безбедноста на цивилите и да се осигура дека нема закани од Украина за цивилите и Русија, „што би било поврзано со офанзивно оружје и ширење на нацистичките идеи што Западот ги обидува да се намали“.

„Видов извештаи на NBC, читав списание National Interest. „Таму почнаа да се појавуваат сериозни написи кои предупредуваат да не се игра со нацистите, како што се случи во 1935-1938 година“, нагласи рускиот висок дипломат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО