22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Лавров: Русија е подготвена да преговара со САД за размена на затвореници

НАЈЧИТАНО

Русија во петокот соопшти дека е подготвена да преговара за размена на затвореници со Вашингтон преку постоечки дипломатски канал, еден ден откако кошаркарската ѕвезда Бритни Гринер беше осудена на девет години затвор за поседување дрога.

Подготвени сме да преговараме на оваа тема, но во рамките на каналот што го договорија претседателите Путин и Бајден“, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. „Ако Американците решат уште еднаш да прибегнат кон јавна дипломатија… тоа е нивна работа и, дури би рекол, нивен проблем“, додаде тој.

Кремљ претходно ги предупреди САД да не прибегнуваат кон „мегафон дипломатија“ во случајот Гринер, тврдејќи дека тоа може само да ги попречи напорите за обезбедување потенцијална размена.

Казната на Гринер – која Џо Бајден ја нарече „неприфатлива“ – би можела да го отвори патот за размена на американско-руски затвореници во која ќе бидат вклучени 31-годишниот кошаркар и руски трговец со оружје.

Соединетите Држави веќе дадоа, како што рече државниот секретар Антони Блинкен, „значајна понуда“ за да се обезбеди ослободување на Американците притворени во Русија, вклучително и Гринер и поранешниот маринец Пол Вилан.

Гринер, двократна освојувачка на златни олимписки медали и ѕвезда на ВНБА, беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром Шереметјево, откако во нејзиниот багаж беа пронајдени патрони со електронски цигари со масло од канабис.

Гринер, на која во САД и беше препишан медицински канабис за ублажување на болката од хроничните повреди, рече дека направила грешка што ненамерно ги спакувала во багажот кога брзала да фати лет. Таа се изјасни за виновна, но инсистира дека немала намера да го прекрши рускиот закон.

Канабисот е нелегален во Русија и за медицински и за рекреативни цели.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО