Лавров има нов услов за завршување на војната

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претстави нов услов за завршување на војната во Украина. За време на прес-конференцијата Лавров рече дека конфликтот ќе заврши само кога Украина повеќе не е воена закана за Русија. Лавров, исто така, рече дека загриженоста за безбедноста на неговата земја е една од главните причини за војната, која започна со руската инвазија на 24 февруари минатата година.

-„Украина, како и секоја друга територија што се граничи со Русија, се разбира, не треба да биде домаќин на воена инфраструктура што претставува директна закана за нашата земја“, рече Лавров, разговарајќи за тоа што би било потребно за да се стави крај на војната. Тој додаде дека „целите на специјалната воена операција не се измислени“, туку се „дефинирани од основните, легитимни безбедносни интереси на Руската Федерација“.

Коментарите на Лавров уследија откако продолжуваат шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин наскоро може да започне нова мобилизација за да започне нова офанзива во Украина.

Институтот за војна проценува дека неодамнешните знаци во Русија укажуваат на тоа дека Путин може да најави втор бран на мобилизација во наредните денови, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вчера најави дека Путин ќе издаде директива за спроведување на големи воени реформи во следните неколку години.

Во неделите пред новата година, официјални лица од Украина и Русија сугерираа дека се отворени за мировни преговори. Сепак, ниту една вистинска шанса за мировни преговори не можеше да добие замав бидејќи страните не се согласија за основните прашања како што е признавањето на четирите украински територии – Доњецк, Керсон, Луганск и Запорожје – анектирани од Путин во септември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img