Лавров ги спореди САД со Наполеон и Хитлер

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во својот подолг говор на годишната прес-конференција во Москва, неодамнешните акции на САД поврзани со војната во Украина ги спореди со оние на нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер и францускиот освојувач Наполеон Бонапарта.

Лавров на средбата со новинарите во Москва кажа дека „Вашингтон ја освои Европа за да води војна против Русија”, додавајќи дека Хитлер и Наполеон „некогаш се обиделе да ја употребат истата тактика против Русија.”

– САД ја користат Украина за да водат војна против нашата земја. Има само една цел: конечно решение на руското прашање – изјави Лавров пред новинарите на прес конференцијата.

Шефот на руската дипломатија кажа и дека Москва сè уште не видела сериозни мировни предлози за мир во Украина, додавајќи дека идеите на украинскиот претседател Володимир Зеленски за мир се „неприфатливи”. Тој додаде дека „Москва е подготвена да разговара за конфликтот со западните земји и да одговори на секој сериозен предлог, но секоја таква дискусија мора да одговори на пошироките безбедносни предизвици што ги гледа Русија”.

Лавров го повика НАТО да ја „отстрани својата воена инфраструктура” од Украина и другите земји кои граничат со Русија.

– Кога нашите западни партнери со пена на устата велат дека не се во војна со Русија, тие лажат – рече рускиот министер за надворешни работи и додаде: „Обемот на западната поддршка за Украина покажува колку тие инвестирале во војната против Русија”.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img