17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Лавров вели дека треба да се вратиме на Повелбата на ОН

НАЈЧИТАНО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија секогаш ќе биде подготвена за дијалог.

– За жал, нашите западни пријатели не го почитуваат меѓународното право, обидувајќи се да го уништат – рече Лавров, пренесуваат руските државни медиуми.

– Имавме интензивни и детални разговори со нашите американски колеги, со другите членки на НАТО – вели тој. Се надеваме дека сѐ уште има шанса да се вратиме на меѓународното право и меѓународните обврски“.

Лавров истакна дека Русија „секогаш ќе биде подготвена за дијалог кој ќе нѐ врати пред правдата и принципите на Повелбата на ОН“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО