4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Куќата во која се родил Адолф Хитлер во градот Браунау на Ин на австриско-германската граница се пренаменува и ќе и биде предадена на полицијата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Куќата во која се родил Адолф Хитлер во градот Браунау на Ин на австриско-германската граница се пренаменува и ќе и биде предадена на полицијата.

Австриската влада ја презеде зградата од нејзиниот претходен сопственик по долг спор околу нејзината идна употреба, а многумина се прашуваат како да се справат со митот или дали митот што сè уште се поврзува со Хитлер може да се урне иако се напушти идејата за буквално уривање на куќата.

Специјална комисија предложи архитектонски промени за да биде речиси непрепознатлива и со тоа помалку привлечна за неонацистите кои прават аџилак на локацијата.

Реконструкцијата се очекува да заврши во 2025 година, за што ќе видат вложени 20 милиони евра.

Зградата во која се роди нацистичкиот диктатор и ги помина првите месеци од својот живот е празна откако здружението за лица со интелектуална попреченост се исели во 2011 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img