3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Курти ќе се соочи денеска со пратениците во републичкото Собрание, на интерпелација свикана поради „ургентните мерки на Владата во однос на состојбата во земјата”

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Косовскиот премиер, Албин Курти ќе се соочи денеска со пратениците во републичкото Собрание, на интерпелација свикана поради „ургентните мерки на Владата во однос на состојбата во земјата”, јави дописникот на МИА од Приштина.

Конкретно, интерпелацијата е побарана од опозицијата по ситуацијата создадена на косовскиот север, населен со мнозинско етничко српско население, поради нелегалните регистерски таблички издадени од Србија. Пленарната седница е закажана за во 11.30 часот.

Минатата недела беше постигнат договор меѓу Приштина и Белград, со кој Косово се обврза да не ги казнува граѓаните кои не ги смениле српските со косовски таблички, а Србија да не издава повеќе траблички со акроними на косовските градови. Спогодбата ја постигнаа главните преговарачи на двете земји, косовскиот вицепремиер, Бесник Бислими и директорот на Канцеларијата за Косово при српската влада, Петр Петковиќ, откако два дена порано не успеа средбата меѓу Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img