5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Курти со претставници на ЕУ и САД, тема – дијалогот меѓу Белград и Приштина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Почна средбата на косовскиот премиер Аљбин Курти со претставниците на Европската унија – Германија, Франција, Италија и Соединетите Американски Држави, а тема на разговор ќе биде напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина.

На средбата со Курти се специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, советниците за надворешна политика на германската канцеларка и францускиот претседател Јенс Плетнер и Емануел Бон, дипломатскиот советник на италијанскиот премиер Франческо Марија Тало. , и американскиот претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Како што претходно беше најавено, тема на разговор е француско-германскиот предлог за решавање на косовското прашање, а тоа е прва заедничка средба на Курти со претставниците на ЕУ, САД, Франција, Германија и Италија.

По Приштина, претставници на Европската унија ќе го посетат Белград, каде што ќе се сретнат со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img