25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Курти: Одложете ја одлуката под услов да се отстранат барикадите

НАЈЧИТАНО

Косовскиот премиер Албин Курти во понеделникот на Твитер напиша дека одлуката за одложување на пререгистрацијата на возилата за 1 септември е донесена под услов да се отстранат сите барикади и да се воспостави целосна слобода на движење.

„Во соработка со нашите меѓународни сојузници, се обврзуваме да го одложиме спроведувањето на одлуките за регистарските таблички на автомобили и документите за влез и излез на граничните премини со Србија за 30 дена, под услов да се отстранат сите барикади и да се врати целосната слобода на движење“, рече Курти. напиша..

Косовската министерка за надворешни работи и дијаспора Доника Гервала му одговори на специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, кој ја поздрави одлуката на Владата на Косово за одложување, дека одлуката за одложување ќе се спроведе само доколку се отстранат сите барикади.

„Фактите остануваат факти. Косово се согласи со предлогот на САД и во согласност (со барањето) на ЕУ. Се договоривме за одложување до 1 септември 2022 година, но само доколку барикадите бидат отстранети до 1 август. Реципроцитетот ќе остане реалност, Косово не „одложи“ ништо, указот за личните карти стапи на сила на полноќ“, напиша Гервала.

Лајчак ја поздрави одлуката на косовската влада да ги одложи мерките за реципроцитет и на својот Твитер профил напиша дека е благодарен на американскиот амбасадор во Приштина, Џеф Ховениер, за неговата „силна поддршка“.

Во меѓувреме, министерот за внатрешни работи Џелал Свечља соопшти дека на граничните премини на Косово, со исклучок на пунктот Јариње и Берњак, почна да се делат документите за влез.

Во текот на вчерашниот ден, како што соопштија од косовската полиција, на неколку локации на северот на Косово се слушнало пукање, а дел од истрелите биле насочени кон полициските единици, но нема повредени.

Претходно, Србите на северот на Косово, откако се огласија сирените, со камиони го блокираа главниот пат во близина на преминот Јариње, кој се наоѓа во општина Лепосавиќ. Косовската полиција го затвори преминот за патнички сообраќај и за возила на премините Брњак и Јариње, поради блокирање на патиштата во правец на премините Јариње и Брњак.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО