9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Курти го прифати предлогот на САД за 48-часовно одложување на одлуката за таблиците

НАЈЧИТАНО

Косовскиот премиер Аљбин Курти го прифати предлогот на САД за 48-часовно одложување на спроведувањето на одлуката на косовската влада за казни за сопствениците на регистарските таблички на КМ.Неколку минути по полноќ, американскиот амбасадор во Приштина, Џефри Ховениер, јавно објави дека побарал од косовската влада да го одложи казнувањето на сопствениците на возила со српски регистарски таблички во градовите во Косово кои не ги пререгистрирале возилата на РКС уште 48 часа, така што Европската Унија и САД им дозволија дополнително да се ангажираат со страните за да се најде решение, пренесува КоССев.

Ховениер, исто така, рече дека САД се загрижени што лидерите на Косово и Србија не успеале да постигнат договор за актуелната криза во Косово.

Малку подоцна и премиерот на Косово Аљбин Курти објави дека го прифатил предлогот на амбасадорот.

„Му благодарам на амбасадорот Ховениер за неговата посветеност и посветеност. Го прифаќам неговото барање за 48-часовно одложување на изрекувањето на казните за нелегалните таблички „КМ“ (и други)“, рече Курти.

Тој рече и дека е среќен што ќе работи со САД и ЕУ за изнаоѓање решение во следните два дена.

И додека вчерашните разговори во Брисел пропаднаа, кризната дипломатија продолжи со нов скок на тензиите на теренот, според КоССев.

Вучиќ од Белград рече дека, во обид да го зачува мирот, Србија се согласила да не издава таблички за градовите Косово и Метохија до понатамошно известување и дека наместо таблички КМ, тие ќе бидат т.н. неутрални таблички КС, кои косовските власти престанаа да ги издаваат минатата година. Истовремено, тој го обвини Курти дека не сака договор. Високиот европски претставник Јозеп Борел исто така го впери прстот кон косовската страна како одговорна за неуспехот на разговорите.

Во Приштина, највисоките функционери го поздравија прозивката на Борел со остри зборови. Синоќа на јавноста и се обрати косовската претседателка Вјоса Османи, која остро го обвини Борел за пристрасност, а Србија дека е агресор, со паралела со Путин. Косовскиот министер за внатрешни работи го обвини Белград и поранешните вработени за дезинформирање на јавноста.

Се огласија и меѓународните претставници кои тврдеа дека се разочарани од резултатот од денешната средба, но и предупредија дека мора да се избегне ескалација на состојбите. Истата порака командантот на КФОР му ја пренел и на косовскиот министер за внатрешни работи, со кој се сретнал синоќа.

За тоа време во Белград е Српска листа, што го потврди и српскиот претседател Александар Вучиќ, кој непосредно пред да се одложи одлуката за казнување им порача дека претстои тежок период, но дека мирот треба да се зачува и протестите да бидат „мирни и демократски “.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО