9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

„Кукла од насловна страница“: Жената на која Бора Ѓорѓевиќ и посвети три песни

НАЈЧИТАНО

„Кукла од насловна страница“: Жената на која Бора Ѓорѓевиќ и посвети три песни
Бора Ѓорѓевиќ се прослави со песната „Кукла од насловната страница“, а оваа нумера е поврзана со средба на музичар и една госпоѓа која оставила длабока трага, па некои од најпопуларните стихови на овој рок бенд се посветени токму на неа. .

Тоа е Билјана Невајда Шевиќ, една од најбараните модели на седумдесетите.

Билјана и Бора се запознале случајно, за време на гостување во една емисија. Тогашниот магазин „Нада“ организираше свеченост во својата редакција на која присуствуваа манекенка и музичар, а при оваа средба веднаш меѓу нив се создадоа првите искри, пишува Нова.рс.

Додека Бора ја свиреше една од најпопуларните песни „Кукла од насловна страница“, за прв пат ја виде убавата манекенка Билјана, па уште тогаш се појавија првите здроби.

Десетина години подоцна, Бора и Билјана повторно се сретнале сосема случајно во Сплит, кога започнале комуникација, по што популарниот музичар бил фасциниран од убавата манекенка.

Двајцата започнаа врска набргу по оваа средба, но таа траеше само шест месеци. Билјана еднаш во медиумите откри дека причината за нивната разделба е тоа што никогаш не можела целосно да му верува на Бора. Таа се заљубила во друг маж, поради што го оставила и музичарот и Белград. Потоа со новото момче се преселила во Сараево, а потоа се омажила и добила дете.

Билјана важеше за вистинска убавица, фатална за машкиот род, а Бора Ѓорѓевиќ и посвети дури три песни. Кога раскинаа, музичарот го напиша текстот на песната „Остани ѓубре до крај“, која подоцна стана една од најпопуларните песни на бендот.

Како што еднаш раскажа Билјана, кога го оставила, тој и се јавил и ги прочитал стиховите што ги напишал.

„Беше вечер. Ѕвони телефонот, одговара Бора. Ме замоли да се сретнам „под липа“ за да ми ја прочита песната што ми ја напишал. Се спремам и одам, кога таму… Исто како во песната: „Додека стои во шанк делумно пијан, малку се мрази себеси и другите, полека убива коњак, цигари“. Седнуваме на масата и тој под здив ми чита од неговата позната тетратка во која пишуваше стихови: „Не сум од тие што кукаат, те немам веќе и што да правам. барем насмевни се кога ќе ме видиш, остани ѓубре до крај!“, рече Билјана, опишувајќи како се чувствувала кога ги слушнала зборовите од оваа песна:

„На почетокот тоа „ѓубре“ ми звучеше малку грубо, но кога сфатив дека „ѓубрето“ е всушност опасна, феноменална личност со која е маѓепсан, а таа безмилосно го напушта, песната дефинитивно ми се допадна! Сепак, тоа беше се. Во тој момент тоа не предизвика никаков шок кај мене. Се сеќавам дека бев дури и рамнодушен кога ми ја играа таа работа на свадбата. Воопшто не ме допре“, изјави поранешната манекенка за „Телеграф“, речиси 40 години по објавувањето на оваа песна, пишува Нова.рс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО