2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Кудрин беше близок со претседателот, бил и заменик-премиер

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Блискиот соработник на рускиот претседател Владимир Путин, Алексеј Кудрин денеска поднесе оставка. Тој беше директор на рускиот Одбор за ревизија, а претходно беше министер за финансии, како и заменик премиер.

Кудрин во текот на целата кариера беше близок сојузник на Путин. Тој е највисоко рангиран функционер, кој поднел оставка по инвазијата врз Украина. Тој наведе дека сака да се фокусира на „големи проекти”, но додаде дека се уште не одлучил што ќе работи по оставката.

Се претпоставува дека Кудрин по заминувањето од власт би се вработил во рускиот технолошки гигант Јандекс, кои некои го нарекуваат и руски Гугл. Компанијата во моментов спори со владата на Путин околу останувањето во земјата и отворањето нови подружници во странство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img