2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Кромидот поскапува: Погледнете како да го чувате за да не се расипе брзо

НАЈЧИТАНО

Кромидот е меѓу најстарите градинарски култури. Нејзиниот мирис е ароматичен, вкусот силен, повеќе или помалку зачинет. Вкусот на кромидот зависи и од климата во која расте – колку климата е поблага, толку е кромидот посладок. Неговата примена е навистина широка и разновидна: една од главните состојки на сосови, чорби, чорби, супи, пити, можете да ја полнете или да ја послужите свежа во салати, сендвичи или со разни печења и скари.

Може да витка, затоа чувајте го ладно
При купувањето, изберете глави кои не се модринки или модринки. Чувајте го кромидот на собна температура на темно и воздушно место. Можете да го чувате во плетени корпи за да дозволите воздухот да циркулира под главите, но не чувајте го во пластични кеси бидејќи ќе почне да скапува. Избегнувајте да ги чувате кромидот и компирот заедно бидејќи кромидот ќе ја изгуби влагата и побрзо ќе почне да се расипува, пишува Индекс.

Рокот на траење на кромидот е од еден до два месеци во зависност од сортата, а најдолго може да трае кромидот со портокалова кора, т.н. Црвен лук. Ако сте излупеле премногу кромид, можете да го чувате неколку дена во затворен пластичен сад, а вишокот сечкан свеж кромид можете да го замрзнете без претходно да го бланширате, но замрзнувањето го губи вкусот. Сè уште можете да го користите во чорби, но не и во салати.

Пред сечењето ставете го во фрижидер
Многумина од нас сакаат да користат кромид при подготовката на храната, но на многумина, сечењето и сечкањето им создава проблем поради солзите.

Затоа, кромидот ставете го во фрижидер еден час пред да го исечете, а потоа исечкајте го со остар нож.

Што ако не ги искористите на време кромидот и лукот и тие никнат?
Добрата вест е што не треба да ги фрлате. Лансите се безбедни за јадење, но може да имаат горчлив вкус. Горчливиот вкус нема да дојде до израз во готвените или печените јадења, но ќе дојде доколку го консумирате сиров. Ако не сакате да ги јадете, можете да ги засадите ластарите и да одгледувате нови глави. Добро е да знаете дека откако ќе никнат, кромидот и лукот ќе почнат брзо да скапуваат.

Не ги чувајте на исто место како јаболка, круши, кајсии, праски, сливи, банани, киви или манго бидејќи овие плодови испуштаат етилен, гас кој го забрзува зреењето.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО