1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Крис Хипкинс ќе биде нов премиер на Нов Зеланд

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерот за образование, полиција и за јавни служби на Нов Зеланд Крис Хипкинс ќе биде нов премиер на таа земја бидејќи тој беше единствениот кандидат да ја наследи Џасинда Ардерн на чело на Лабуристичката партија.

Хипкинс (46) в недела треба да ја добие поддршката од сопартијците, но тоа сега е само формалност. Официјалниот трансфер на власта ќе следи во наредните денови.

Хипкинс рече дека е многу горд што ја презема улогата и дека тоа е најголемата одговорност и привилегија во неговиот живот.

Ардерн ги изненади граѓаните во четвртокот кога ја објави својата оставка по пет и пол години како премиерка.

Фактот што немаше други кандидати да ја наследат како лидер на партијата покажува дека пратениците од Лабуристичката партија застанаа зад Хипкинс за да избегнат долготрајна трка за премиерската функција. Хипкинс ќе биде на функцијата нешто повеќе од осум месеци пред општите избори.

Анкетите покажуваат дека Лабуристичката партија во моментов е зад нејзиниот главен противник, конзервативната Национална партија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img