Кристијано ја продаде Златната топка: Доби огромна цена и повлече џентлменски потег

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Португалската суперѕвезда Кристијано Роналдо има дури пет златни топки во својата колекција, но на неговата трофејна трибина денес има само четири вистински статуетки и една реплика. Таму, имено, продаде и ја воодушеви јавноста со потегот што го следеше.

Медиумите од островот пренесуваат дека тој во добротворни цели ја донирал својата прва Златна топка освоена во Реал Мадрид, онаа од 2013 година. Ја купил израелскиот милијардер Ајдан Офер за 645.000 долари на аукцијата на фондацијата „Make A Wish“.

Дали направи реплика и ја замени вистинската што беше во неговиот музеј
Роналдо го предал дури кога му била направена точна реплика, а денес е изложена во неговиот музеј во Мадеира, додека вистинската копија сега ја чува израелски бизнисмен во својата колекција. Парите отидоа во организација која поддржува деца со тешки болести и други проблеми.

Инаку, Офер е милијардер кој живее во Англија, има 62 години и се збогатил од меѓународниот бизнис за увоз на нафта и неговата компанија која се занимава со хемикалии.

Во фудбалот е од 2017 година, кога купи 32 отсто од акциите на Атлетико Мадрид, а подоцна стана мнозински сопственик на португалската Фамалика. Неговото богатство се проценува на речиси десет милијарди долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img