26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Кремљ ја објави главната цел на Русите

НАЈЧИТАНО

Главната цел на Русија е да ги заштити Доњецк и Луганск, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, откако лидерот на еден од сепаратистичките региони побара дополнителни сили од Москва.

Руските сили ги отсекоа сите патишта за евакуација на жителите на источниот украински град Северен Доњецк со уништување на последниот мост што го поврзува со градот што го држат Украинците од другата страна на реката, изјави украински официјален претставник.

Руските сили „се обидуваат да се консолидираат во централниот дел на градот“, соопшти во вторникот украинската војска во дневниот преглед на конфликтите во различни делови на земјата.

„Ситуацијата во Северен Доњецк е исклучително полоша – Русите уништуваат облакодери и азот“, рече во телеграма Серхи Гајдаи, гувернер на областа Луганск. Ден претходно тој рече дека стотици цивили се собираат во областа на хемиската фабрика Азот, која ја гранатираат руските сили.

Украина се повеќе бара повеќе западно тешко оружје за да помогне во одбраната на Северен Доњецк, за кој Киев вели дека може да биде клучен за битката за источниот регион Донбас и самата војна, која сега е во четвртиот месец.

Главната цел на Русија е да ги заштити Доњецк и Луганск, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, откако лидерот на еден од сепаратистичките региони побара дополнителни сили од Москва.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО