Кремљ по гласините за американска помош за нападот на Крим: „Би било многу опасно“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинските напади на Крим би биле „многу опасни“, соопшти Кремљ во четвртокот, бидејќи Њујорк Тајмс објави дека американските власти се повеќе се склони да му помогнат на Киев да го нападне полуостровот.

Русија го анектираше Крим во 2014 година, а претседателот Владимир Путин тврди дека Крим, како и украинската територија што ја зазеде од февруари, е историска Русија.

Набргу по започнувањето на инвазијата на Украина во февруари, Русија зазеде голем дел од источна Украина, дозволувајќи и да воспостави копнен мост од Русија до Крим.

„Самото размислување да и се дозволи на Украина да биде снабдена со оружје што би можело да ја нападне руската територија … е многу опасно“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков на брифингот во четвртокот.

„Ова би значело подигање на конфликтот на ново ниво, што не би било добро за глобалната и паневропската безбедност“.

Крим е историска база на руската Црноморска флота и популарно летувалиште.

Украина веќе ги нападна руските воздушни и поморски бази на Крим, а во октомври минатата година беше нападнат и мостот на Крим, за што Киев не презеде одговорност.

Украина врати околу 40 отсто од окупираната територија со помош на западно оружје, вклучувајќи го и ракетниот систем со долг дострел HIMARS испратен од САД.

На прашањето дали Вашингтон ќе и забрани на Украина да користи американско оружје за напад на Крим, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс во средата рече дека Крим е дел од Украина и дека Вашингтон му го испраќа на Киев оружјето што му е потребно за одбрана на украинската територија.

Кремљ во четвртокот соопшти дека колку побрзо Украина ги прифати руските барања, толку побрзо ќе заврши конфликтот. Русија ќе ги постигне своите цели „на овој или оној начин“ и за Киев би било подобро да ги прифати руските позиции и да се договори на преговарачката маса, рече тој.

Москва тврди дека се бори за „деназификација“ на Украина и заштита на руското население на истокот на земјата. Киев и Западот го отфрлаат ова како изговор за колонијално територијално грабање.

„Колку побрзо украинскиот режим ја изрази својата подготвеност да ги исполни руските барања – кои ќе се реализираат на еден или друг начин – толку побрзо сè ќе заврши и украинскиот народ ќе може да почне да се опоравува од оваа трагедија, која ја започна режимот. во Киев“, рече Песков.новинари.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предложи мировен план од 10 точки за решавање на конфликтот, вклучително и повлекување на руските трупи. Русија вели дека е отворена за преговори, но не ги објави во јавноста деталите за својата преговарачка позиција или што бара од Киев да направи за да ги прекине непријателствата.

Кремљ, исто така, оцени дека изјавата на поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев дека поразот на Русија во Украина може да предизвика нуклеарна војна е целосно во согласност со руската нуклеарна доктрина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img