5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Кремљ: Не брзајте да ја објавите победата во Соледар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кремљ соопшти дека не треба да се „брза“ да се прогласи победа во Соледар по тврдењата на руската паравоена група Вагнер дека ја презела контролата врз градот во источна Украина.

„Не смееме да избрзуваме. Да почекаме официјални соопштенија“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека постои „позитивна динамика во напредувањето“ на руските сили и го поздрави „фантастичното херојство“ на војниците.

Водачот на руската паравоена група Вагнер Евгениј Пригожин претходно денеска изјави дека борците на организацијата ја презеле контролата врз украинскиот град Соледар по интензивните борби оваа недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img