4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кремљ за Британија: Ја користат Украина како инструмент за постигнување на своите цели

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во понеделникот Кремљ ги отфрли обвинувањата за одговорност за смртта на 36 цивили во градот Днипро и му порача на Западот дека тенковите што планира да ги испрати во Украина ќе „изгорат“ и дека новото, понапредно оружје нема да го промени текот на војната.

Велика Британија во саботата објави дека ќе испрати 14 тенкови „Челинџер 2“ и друга напредна артилериска опрема во Украина во следните недели.

„Тие ја користат оваа земја како инструмент за постигнување на своите антитурски цели“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на прашањето за британските тенкови.

„Тие тенкови горат и ќе горат како и другите“, рече тој.

Песков рече дека новите испораки на оружје од Велика Британија, Полска и други земји нема да ја променат ситуацијата на теренот.

Германскиот канцелар Олаф Шолц е под притисок да одобри испраќање тенкови Леопард 2 во Украина. Тенковите треба да ги испрати Германија која ги произведува и другите земји кои ги поседуваат.

Кремљ, исто така, тврди дека руските сили не целеле станбени згради во ракетните напади врз Украина, два дена откако руска ракета погоди станбен комплекс во Днипро, при што според најновите податоци загинаа 36 луѓе низ Киев, а се уште се трага по десетици други. Помалку надеж дека има преживеани.

„Ситуацијата“ во Днепро е резултат на украинските системи за противвоздушна одбрана, тврди Песков.

„Руските вооружени сили не гаѓаат станбени згради или цивилна инфраструктура. Тие напаѓаат само воени цели, без разлика дали се очигледни или скриени“, рече Песков.

Речиси 48 часа по нападот во саботата, командантот на украинската национална полиција, Игор Клименко, објави дека досега се извлечени 36 тела, меѓу кои две деца, а 75 лица, од кои 15 деца, се ранети.

Гувернерот на тој регион Валентин Резниченко изјави дека „не се знае судбината на уште 35 станари на зградата“, поради што се стравува дека бројот на жртвите може да се удвои.

Украинското воздухопловство соопшти дека станбениот комплекс бил погоден од руска ракета Кх-22, а Киев вели дека нема противвоздушно оружје способно да собори таков проектил.

Продолжуваат операциите за пребарување, а од почетокот „39 луѓе се спасени“ од под урнатините, изјави гувернерот.

Градот со речиси еден милион жители, Днипро, е клучна база за украинските сили во источниот дел на Добанс, поради што е под постојан руски ракетен оган.

Нема ривалство со Вагнер
Во понеделникот Кремљ ги коментираше и медиумските извештаи за растечкото ривалство меѓу регуларната руска армија и платеничката група Вагнер предводена од Евгениј Пригожин, кој не бега да ја критикува руската команда.

Конфликтот меѓу руското Министерство за одбрана и платеникот Вагнер „постои само во информативниот простор“, тврди Песков, пренесува Ројтерс.

Москва минатата недела објави дека го освоила рударскиот град Соледар северно од градот Бахмут, кој руските сили се обидуваат да го освојат со месеци, а Пригожин прв објави дека неговите луѓе од Вагнер го зазеле Соледар.

Официјален Киев ги негираше овие тврдења и објави дека украинските сили се уште држат позиции во Соледар.

Во соопштението, украинската армија тврди дека „нанела големи човечки загуби“ на руските сили во близина на Бахмут и градот Авдијивка во источна Украина.Рафаел Гроси, директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), се очекува да пристигне во Украина во понеделник. Во твит пред неговото заминување, тој нагласи дека МААЕ ќе го зголеми своето присуство во Украина „за да помогне да се спречи нуклеарен инцидент во тековни борби“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕСЧП на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за поранешни функционери и други лица кои...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов...

Еве до кога е рокот да се сменат табличките на возилата со ознаката „МК“

Од министерството за внатрешни работи преку соопштение ги информираа граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...
spot_img
spot_img
spot_img