7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Кремљ го коментираше прекинот на испораката на гас преку најважниот гасовод за Европа

НАЈЧИТАНО

Кремљ објави дека прекинот на испораката на руски гас за Германија преку стратешкиот гасовод Северен тек е единствена вина на Западот, бидејќи нивните санкции го оневозможуваат одржувањето на гасната инфраструктура.

„Проблемите со пумпањето (гас) беа предизвикани од санкциите од западните земји“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека „нема друга причина за овие проблеми“, неколку дена по исклучувањето на „Северен тек“, клучниот гасовод за снабдување на Европејците.

Рускиот гигант Газпром во петокот објави дека протокот на гас преку гасоводот Северен тек, важен за испораките во Европа, ќе биде „целосно“ прекинат додека не се поправи турбината, а тој требаше да продолжи со работа утре, по три дневен прекин поради работи за одржување на истиот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО