25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Крвава свадба во Иран: Залутан куршум ja уби невестата, рани двајца мажи

НАЈЧИТАНО

 Невеста е убиена на нејзината свадба во Иран при престрелка кога заскитан куршум од пушка ја погодил во главата. Махваш Легаи (24) се венчал во Фирузабад, Иран, кога гостин, за кој се верува дека е роднина на младоженецот, испукал од ловечка пушка за која немал дозвола. Фатен напаѓачот Куршумот поминал право низ черепот на невестата, дипломиран студент по психологија и ранил уште двајца мажи. Обичајот на пукање со пиштоли на свадби е нелегален, но сè уште е широко распространет на Блискиот Исток. Полицајците откриле дека некој пукал од ловечка пушка како дел од локалната номадска традиција. Гостинот потоа побегнал, но полицијата набрзо го пронашла – со себе сепак ја имал ловечката пушка со која пукала на свадбата. Портпаролот на полицијата изјави дека невестата паднала во кома и набрзо починала. Другите двајца кои беа застрелани не се во животна опасност, пишува Дејли Мејл. Семејството ги донираше органите Напаѓачот е идентификуван како 36-годишен маж, наводно роднина на младоженецот. Портпаролот на полицијата додаде: „Се разбира, секое нарушување на јавниот ред и мир како ова ја преминува црвената линија и полицијата мора да дејствува, а луѓето мора да знаат дека за да се создаде безбедна заедница, пукањето е забрането на свадби“. Тој додаде дека ќе бидат преземени строги мерки против секој кој ќе го прекрши ова правило. Семејството на жртвата соопшти дека нејзините органи се донирани и дека им помогнале на три лица. Нејзиниот вујко изјавил дека таа работела како социјален работник и им помагала на наркозависниците да се излечат од зависноста, а донаторска картичка одлучила да добие дури пред три месеци, пренесува Дневник.хр.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО