8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Крвавата трага на братучедот на Звицер кој го уби Вукотиќ: Жолтата смрт се прошири низ Европа

НАЈЧИТАНО

Радоје Живковиќ на Никшиќ или Жути, братучед и најдоверлив човек на еден од водачите на кавачкиот клан Радоје Звицер, според обвинителството на неколку земји, е одговорен за неколку од најбруталните ликвидации што се случија во последните години во војната на озлогласените кланови од Котор. Врв е ликвидацијата на водачот на ривалскиот клан Скалјар, Јован Вукотиќ, во Истанбул.

Живковиќ, роднина на Радој Звичер, еден од водачите на озлогласениот кавачки клан, беше уапсен во Истанбул со уште 11 лица под сомнение дека учествувале во убиството на Вукотиќ. Ликвидацијата била извршена во елитниот истанбулски кварт Шишли, додека во автомобилот со него биле сопругата Маша М. и нивната ќерка, како и возачот кој останал неповреден, пишува Нова.рс.

Неполни две недели по мафијашките ликвидации, со кои се бараше дури и оставка од турскиот министер за полиција, локалната полиција соопшти дека се уапсени 12 лица, а се обелоденија и имињата на двајца од овој крај Живковиќ ака Жути и Здравко Перуновиќ. Полицијата наводно го пронашла и оружјето од кое се пукало.

Жути е човек кого обвинителите во неколку земји го поврзуваат со неколку брутални ликвидации на членовите на кланот Шкалјар, но Јован Вукотиќ, без сомнение, е негова најважна цел.

Се чини дека убиствата во странство се една од специјалитетите на Живковиќ. Имено, тој бил поврзан со две убиства што се случиле во Грција, кои му нанеле големи загуби на кланот Скалјар.

Првиот голем удар кланот Скалјар го доживеа во Атина во јануари 2020 година, кога во ресторан беа убиени Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ, луѓе кои беа во највисоките ешалони на криминалната организација од Котор. Дедовиќ важеше за главен стратег и организатор на оваа криминална организација, кој кроеше планови за шверц на кокаин, што е нивна примарна дејност, до ликвидација на нивните противници.

Стаматовиќ важеше за човек кој можеше да ги спроведе сите овие идеи во пракса. Ликвидацијата беше извршена во вистински мафијашки стил, пред очите на сопругата и децата на убиените скалари. Во ресторанот упаднале четворица напаѓачи, тројца помлади и еден, наводно, постар, кој изгледал како тој да е командант. Десетици истрели биле испукани кон Дедовиќ и Стаматовиќ.

Нов напад се случи во јули истата година, кога беа убиени Алан Кожар и Дамир Хаџиќ, чии тела беа пронајдени пред вила на грчкиот остров Крф. Кон нив биле испукани неколку десетици истрели од автоматско оружје, а не помогна ниту тоа што патувале со лажни словенечки пасоши. Кожар бил важен лик во војната на клановите бидејќи бил водач на криминалците од Бар кои тесно соработувале со Филип Кораќ и кланот Скалјар. Беше познат како нивен близок соработник.

Меѓу другото, црногорското обвинителство го обвинува Живковиќ дека е вмешан заедно со Вељко Беливук и Марко Миљковиќ во убиството на Адис Спахиќ и Дамир Хоџиќ, како и во киднапирањето и подоцна ликвидацијата на Мило Радуловиќ, познат како Капетан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО