4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Кратка историја и интересни факти за гумите за џвакање

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Имаш мастика?“ Колку пати сте го поставиле или пак ви го поставиле ова прашање? Овој освежувач на здивот и честа занимација за нашата вилица сите си ја земаме здраво за готово, но дали знаете нешто повеќе за тоа како настанала?

Постојат докази кои сугерираат дека парчиња кора од бреза биле џвакани во некои делови на северна Европа пред 9.000 години. Мотивот за тоа веројатно бил медицински, како намалување на чувството на забоболка.

Маите џвакале смола наречена чикал, која потекнува од дрвото наречено саподила. Се верува дека тоа го правеле за да ја згаснат жедта и да го намалат чувството на глад. Ацтеките дури имале и правила кога станува збор за џвакање, па во јавност можеле да ја консумираат само немажените жени и децата. Инаку, чикал е природна гума која се собира од дрво, а кога ќе се додадат шеќер и зачини, се добива гума за џвакање.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img