23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Кралицата ја откажа посетата на јубилејната церемонија Денот на благодарноста

НАЈЧИТАНО

Британските медиуми јавуваат дека кралицата Елизабета Втора. поради лошо здравје нема да присуствува на богослужбата на Денот на благодарноста на нејзиниот јубилеј. Се вели дека кралицата се чувствувала лошо по парадата во четвртокот, а долгата церемонија би била премногу напорна за неа. Затоа, судот со жалење одлучи дека 96-годишниот монарх нема да биде на мисата за Денот на благодарноста.

Како што јави Би-Би-Си, Бакингемската палата објави дека Елизабета Втора. со големо жалење го откажуваат учеството и им се заблагодарува на сите што ја направија парадата незаборавна.

Откажувањето се случи во последен момент. „Кралицата е длабоко верна, па за неа оваа церемонија беше можеби најважниот настан овој викенд“, напиша дописникот на Би-Би-Си од Кралството Шон Кофлан. Таа верува дека повторливите проблеми со одењето на кралицата би можеле да бидат виновни за нејзината оставка, што ја натера да го откаже своето обраќање во парламентот во мај.
Денот на благодарноста ќе се одржи денеска околу пладне во катедралата Свети Павле во Лондон. На него ќе присуствуваат и други членови на кралското семејство, вклучително и внукот на Елизабета, Хари и сопругата Меган Маркл, што ќе биде нивниот прв кралски настан откако ја напуштија ОК. Отсутната кралица ќе ја претставува нејзиниот син принцот Чарлс, а принцот Ендру ќе го нема поради инфекција со коронавирус.

Прославата на платинестиот јубилеј започна на Островот во четвртокот со свечена парада со поздравување на знамето подигнато од Елизабета Втора. придружуван од балконот на Бакингемската палата. По денешната миса за Денот на благодарноста, која ќе биде придружена со четиричасовно ѕвонење на најголемото ѕвоно во земјата, во сабота ќе има коњска трка на тркачката патека Епсом Даунс. Се претпоставува дека ќе го види и кралицата и другите членови на кралското семејство, но учеството е под знак прашалник со оглед на благосостојбата на монархот.

Во сабота, врв на денот ќе биде т. јас. платинеста забава организирана од Би-Би-Си и опслужува ѕвездена актерска екипа, со околу 22.000 гости кои се очекуваат. Како изведувачи или гости ќе настапат бројни познати личности, меѓу кои Пол Макартни, Дејвид Бакхам и актерот Стивен Фрај. Се очекува да присуствуваат и Сер Дејвид Атенборо и тенисерката Ема Радукану. Празничниот продолжен викенд ќе заврши во недела со улични забави и парада со Ед Ширан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО