-1.1 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Кралицата Елизабета Втора ја посети новата линија на лондонското метро именувана по неа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кралицата Елизабета Втора ја посети новата линија на лондонското метро именувана по неа, имено линијата Елизабет (цит. cit.). Насмеана и во весел дух со помош на бастун шетала низ станицата, па дури и со автомат купила билет.

До последниот не се знаеше дали ќе може кралицата Елизабета Втора. присуствуваше на настанот. Во последно време монархот има здравствени проблеми и проблеми со движењето, па си помага да оди со бастун. 96-годишната кралица, облечена во пролетно жолти нијанси, денеска ја посети новата линија на метрото што го носи нејзиното име – линијата Елизабет. Средбата со кралицата се одржа на лондонската станица Падингтон.

Елизабета II таа беше видно насмеана и расположена на настанот, придружувана од најмладиот син на принцот Едвард. Таа беше примена во станицата од британскиот премиер Борис Џонсон и градоначалникот на Лондон Садик Кан, меѓу другите. Џонсон во изјавата рече дека е „фантастично да се види кралицата во јавноста“ и дека тие се исклучително „трогнати и благодарни на нејзиното височество што присуствуваше на денешното отворање на новата линија“. Кралицата и принцот Едвард се сретнаа и со вработените во метрото.

На настанот, монархот научи и како да пополни билет за метро, ​​за „случаи ако некогаш сака да го користи метрото“. Инаку, новата линија, именувана по кралицата, доцнеше со изградбата и исто така го надмина првичниот буџет. Тие наидоа на компликации и потешкотии при поставувањето на сигнализацијата, пренесува Sky news.

Ова е втор пат кралицата да се појави во јавноста во последните пет дена. Како што објавивме, таа на 13 мај ја посети Кралската изложба и коњските трки на имотот на нејзиниот замок Виндзор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img