5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Кракен не е регистриран во БиХ, но тоа не значи дека го нема тука: Како да се подготвите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Одамна никој никаде не носи маска. Освен понекогаш во здравствените установи. Додека короната полека се заборава, се појави некаков кракен. Велат криво и опасно.

Некогаш, Кракен бил морско чудовиште од нордиската митологија што уништувало бродови. Новиот вирус кој го зафаќа светот се нарекува со неговото име: брзо се шири и го уништува здравјето. Не се знае дали е во Босна и Херцеговина – ниту еден случај не е секвенциониран.

„Треба да се подготвиме во борбата против тоа и најдобро е вакцинацијата, бивалентна вакцинација. Станува збор за бустер доза бустер англиски јазик и се дава на луѓе кои примиле две вакцини со разлика од последната три месеци“, ни објасни епидемиологот Јасенко Карамехиќ.

И приказни за вакцините и новите соеви на Босна и Херцеговина. на жителите им е доста долго време.

„Тоа не ме интересира, не дојде, дадов се од себе и збогум“, е само еден од нивните одговори.

Додека се очекува Кракен, грипот беснее. Се повеќе интервенции на Итната медицинска помош на Здравствен дом. А ние сме само на почетокот на сезоната:

„Пикот ќе биде по правило на крајот на февруари. Тоа значи дека врвот на сезонскиот грип допрва доаѓа. Ги советуваме граѓаните да се однесуваат барем делумно како кога ги имавме тие сезонски скокови на Ковид“, апелираше портпаролот на Здравствениот дом на кантонот Сараево, Арман Шаркиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img