9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Ако сакате рамен стомак, избегнувајте ги петте најлоши навики за појадок

НАЈЧИТАНО

Постојат навики за појадок кои можат да доведат до дебелеење и надуеност, избегнувајте ги. Што и да мислите за појадокот, експертите постојано потврдуваат дека тој сепак е најважниот оброк во денот. Зошто? Па, освен што ви помага да се разбудите, важен е и за концентрацијата и енергијата, а се чини дека може да ви помогне и да ослабете, или да го намалите салото на стомакот, а да не чувствувате надуеност. Многу од придобивките од појадокот се однесуваат токму на намалувањето на салото на стомакот. Појадокот е добар за метаболизмот и на тој начин го намалува ризикот од дебелеење. Уште повеќе, Националното истражување за здравје и исхрана покажа дека појадувачите имаат БМИ под 25, објаснува д-р Лори Рајт, нутриционист и диететичар. „Подуеноста може да биде предизвикана од голем број фактори, вклучувајќи ја исхраната, хормоните и одредени здравствени состојби како алергии или нетолеранција на храна“, вели Амбер Панконин, регистриран диететичар и основач на блогот за храна Stirlist. „За да се намали надуеноста, важно е да имате појадок богат со протеини и малку влакна за да избегнете запек. Јадењето храна богата со шеќер може да ве остави да се чувствувате незадоволни и гладни“. Така, вашите навики во исхраната наутро дефинитивно можат да влијаат на изгледот на вашиот стомак, а овие пет дефинитивно сакате да ги избегнете. 1. Прескокнување на појадокот Оние кои го прескокнуваат појадокот имаат тенденција да се прејадуваат за подоцнежните оброци или постојано да грицкаат затоа што се гладни. Ако немате време за појадок, барем изедете тврдо варено јајце и малку свежо овошје – подобро од ништо. 2. Појадок се јаде премногу брзо Пребрзото јадење може да предизвика надуеност. Варењето започнува во устата и многу е важно правилно да се џвака храната пред голтање. 3. Избегнување на протеини За појадок, најлесно е да се наполните со јаглехидрати – кроасани, колачи и снегулки. Но, појадокот без протеини може да предизвика ран глад и низок шеќер во крвта. Протеините се клучни за ситост и за одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта, вели д-р Рајт. Обидете се да јадете интегрален тост со авокадо, грчки јогурт со свежо овошје или омлет со зеленчук. 4. Готови појадок Според експертите, таквиот избор не е секогаш добра работа. Повеќето содржат многу шеќер, а веќе знаеме дека празните калории не носат многу енергија, туку само замор и нов глад. Изберете квалитетна храна богата со витамини и влакна која ќе ве засити неколку часа и нема да ве надуе, пишува Ordinacija.hr. 5. Кафе лате не е добар избор за појадок Ако за појадок пиете само кафе со шеќер, тоа сигурно нема да ви биде доволно. Многу е важно тие утрински калории од пијалоци и разни грицки да ги држите под контрола бидејќи во спротивно би можеле да излезат од контрола.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО