16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Кој ‘рчи најмногу во вашето семејство? Имаме пет совети како да престанете

НАЈЧИТАНО

‘Рчењето е непријатна појава која освен што ги вознемирува оние кои спијат покрај нас, му штети и на нашиот сон, па експертот за спиење Кетрин Хол открива неколку едноставни, но ефективни трикови кои ќе ви помогнат да престанете.

1. Изговорете ги гласно самогласките

Нејзиниот главен совет да престане да ‘рчи, вели Хол, е гласно да ги повторува самогласките.

– Повторувањето на A-E-I-O-U може да ви помогне да престанете да ‘рчите бидејќи ги зајакнува мускулите во грлото и ги спречува да вибрираат додека спиете и на тој начин предизвикува ‘рчење – рече таа и препорачува вежбањето да се повторува неколку пати на ден по неколку минути.

Покрај тоа, Хол има уште неколку совети како да престанете да ‘рчите.

2. Туширајте се со топла вода пред спиење

‘Рчењето често е предизвикано од алергени кои ги иритираат носните шуплини и предизвикуваат нивно стеснување, а пареата од топла вода за туширање може да помогне да се навлажни внатрешноста на носот и подобро да се дише ноќе и да се намали ‘рчењето.

3. Не јадете доцна навечер

Одењето во кревет со полн стомак создава дополнителен притисок врз градите и белите дробови и може да предизвика ‘рчење. Затоа Хол ве советува да јадете порано, најмалку четири часа пред спиење.Така кога ќе си легнете, храната веќе ќе се вари и ќе ги намалите шансите за ‘рчење.

4. Чувајте ги миленичињата надвор од спалната соба

Ако уживате во гушкањето со вашето домашно милениче во кревет, знаете дека понекогаш постои поврзаност помеѓу неговата коса и алергиите кои често нè погодуваат и кои можат да ги влошат нашите респираторни проблеми.

Затоа Хол ги советува сопствениците на домашни миленици да ги држат своите крзнени пријатели надвор од спалната соба, особено во текот на ноќта, пишува Мирор, а пренесува Вечерњи.

5. Обидете се со вежби за уста

Имено, тие помагаат во зајакнувањето на мускулите во устата кои го контролираат ‘рчењето, а најпознатата вежба е лизгање на врвот на јазикот надолу по непцето наназад, кон грлото или само притискање на јазикот на непцето и ’туркање’.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО