9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Кој пијалок има најлошо влијание на црниот дроб?

НАЈЧИТАНО

Ако мислите дека одговорот на ова прашање е – алкохол, одговорот може да ве изненади. Имено, истражувањата покажале дека значително поголема штета доаѓа од другите, можеби попопуларни пијалаци.

За разлика од алкохолот, за засладените газирани пијалаци не постои минимална возраст за консумација, а станува збор за пијалаци кои според новото истражување повеќе му штетат на црниот дроб.

Заклучокот го донесоа професорите од Медицинскиот универзитет во Бостон, кој беше објавен во списанието „Clinical Gastroenterology and Hepatology“.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО