0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Кој орев е најздрав во борбата против кардиоваскуларните заболувања

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ако барате здрава ужина, можеби нема да ви штети да грицкате јаткасти плодови одвреме-навреме кога ќе огладнете помеѓу главните оброци. Тие се полни со здрави масти и е откриено дека се една од најздравите закуски што можете да ги јадете.

Иако никогаш нема да одбиеме бадеми или индиски ореви, постои еден орев кој е најздрав од сите, особено ако сакате да го одржите доброто здравје во средните и доцните години. Станува збор за орев, пишува магазинот City.

Имено, ова е новото знаење до кое дојдоа истражувачите од Универзитетот во Минесота. Во нивната студија објавена во списанието Nutrition, Metabolism, & Cardiovascular Diseases, здравствената состојба на 3.023 волонтери на возраст од 18 до 30 години (на почетокот на студијата) била анализирана во период од дваесет години. Тие беа прашани за нивните навики во исхраната на почетокот на студијата, по седум години и повторно по дваесет години.

Анализирајќи ги добиените одговори и здравствената состојба на учесниците во студијата, истражувачите откриле дека оние кои редовно јаделе ореви биле помалку изложени на срцеви заболувања отколку другите волонтери. Тие исто така биле физички поактивни и се хранеле поздраво од другите.

Д-р Лин М. Стефен, водечки автор на студијата, истакна дека „изненадувачките, здрави промени во целокупниот режим на исхрана кај конзументите на јаткасти плодови сугерираат дека јаткастите плодови можат да дејствуваат како мост за здрава исхрана и други здрави навики во текот на животот“.

„Здравите навики кои ги научивме на рана возраст главно се задржуваат како што старееме. „Ако сме навикнати да посегнуваме по грст ореви за ужина, веројатно ќе го продолжиме овој модел и во зрелата возраст, а потоа ќе имаме особено корист од хранливите состојки на оваа храна“, вели диететичарката Селена Деврис.

Деврис објасни дека „оревите содржат омега-3, кои се антиинфламаторни масти поврзани со подобро здравје на срцето“. Згора на тоа, „тие обезбедуваат и здрава доза на влакна, што доведува до постабилно ниво на шеќер во крвта“.

Доколку сакате сами да ги видите овие придобивки, ви препорачуваме да започнете со јадење по неколку ореви секој ден. Можете да ги комбинирате со суви брусница и вашите омилени житарки или да ги јадете без друга храна. Што и да одберете, придобивките од консумирањето ореви нема да изостанат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img