3.3 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Кој леб е најздрав?

НАЈЧИТАНО

Дури и лебот лесно може да биде дел од здравата исхрана, тврдат диететичарите.

Лебот е навистина вкусен, но често добиваме пораки дека е нутритивно слаб. Некои диети препорачуваат да се елиминира лебот и другите јаглехидрати, а штета е што одредени луѓе сè уште ги јадат, изјави за Си-Ен-Ен Натали Мокари, диететичар од Шарлот, Северна Каролина.

„Многу од моите клиенти ми велат дека не треба да јадат леб, што ме растажува, бидејќи лебот е одличен извор на цели зрна“, рече таа. Вистина е: лебот лесно е дел од урамнотежена исхрана, јаглехидратите се клучот за здравјето, вели таа. Според една студија од летото 2017 година, се препорачува да се консумираат две до три порции интегрални житарки, кои се наоѓаат во лебот, секој ден, бидејќи спречуваат дијабетес тип 2, кардиоваскуларни болести и рак на дебелото црево, панкреасот. и стомакот.

Јаглехидратите ни се потребни за нормално функционирање на нашето тело“, вели Мокари. „Јаглехидратите се храна за мозокот. Можеби сте забележале дека се чувствувате многу почестено, имате мозочна магла, но едноставно немате многу енергија, ако не консумирате доволно јаглехидрати“. „Ако го барате најздравиот леб, треба да земете во предвид многу фактори – меѓу другите, видот на лебот што го купувате и како се готви“, објасни Мокари.

Леб од цело зрно, бел и квасец
Но, дали постои вид леб кој е похранлив од другите? Тоа зависи од тоа што барате. „Важно е да си поставите здравствени цели“, вели Стеф Грасо, диететичар од Вашингтон. „Што значи здраво? Лебот од цело зрно содржи повеќе витамини, интегрални житарки и влакна и помалку негативно влијае на шеќерот во крвта, што е лесно корисно за луѓето со отпорност на инсулин, објасни Мокари.

Некои луѓе сакаат бел леб. Мокари им препорачува да го изберат него. „Ако ги разложите состојките и ги ставите етикетите една до друга, тие навистина не се толку различни“, рече таа. За оние кои се загрижени за здравјето на нивните црева, тој им предлага да пробаат леб од квас.

Киселото тесто се ферментира, што е лесно корисно за микробиомите на цревата, а ако вашето тесто навистина бавно се ферментира, можеби ќе ви биде полесно да го варите глутенот. Покрај видот на лебот, Мокари препорача да прочитате од што е направен. Според нејзините проповеди, неопходно е да се бараат едноставни состојки, како мока, вода, сол и квасец, премногу често додаваат премногу шеќер и сол. Ако сакате да јадете повеќе влакна, лебот од цели зрна е вистинскиот избор, изјави Грасо. За да избегнете погрешни етикети, проверете ја листата на состојки – ако се однесувате на интегрален леб, прво мора да биде „интегрален“, додаде таа.

За некои дополнителни влакна, побарајте леб со семиња, препорача Грасо. Ако е можно, купете леб во локалните пекари. Во нив може да се купи висококвалитетен и свеж леб со едноставни состојки, советува таа.

Што е со диеталниот леб или лебот со малку јаглехидрати? И Мокари не е нивен обожавател, бидејќи обично имаат повеќе додадени и непотребни состојки за подобрување на вкусот. „Меѓутоа, јас ги почитувам желбите на луѓето, ако навистина го прават, дека ниската содржина на јаглени хидрати е најдобра за нив“, рече таа.

Што да се јаде со леб?
Луѓето ретко јадат само леб, па затоа е важно да се размислува за хранливата вредност на целиот оброк.
Ако сте загрижени за шеќерот во крвта, лебот лесно може да биде дел од урамнотежениот оброк, доколку на него додадете здрави масти и протеини, изјави Мокари. Јаглехидратите во лебот лесно можат брзо да ви дадат енергија, која веднаш се намалува доколку јадете само леб. Додавањето протеини и масти помага во одржување на енергијата, објасни Грасо. „Но, тоа е цело зрно, но бел леб, ви препорачувам да го комбинирате со протеини и масти“, додаде Мокари.

„На пример, ако подготвувате појадок, обидете се да го комбинирате лебот со јајца, авокадо или путер од кикирики“, додаде таа. „Можете лесно да се почестите со сендвич за ручек, бидејќи содржи протеини, здрави масти и јаглехидрати“, вели Грасо. Ако за вечера имате салата со протеини, секогаш внимавајте на јаглехидратите, како на пример парче леб. „Се работи за рамнотежа“, рече Грасо. „Лебот ќе ви даде енергија – ќе ве натера да се чувствувате добро“.

Работете со себе
Грасо рече дека уште поважно од наоѓање на најдобрата етикета за состојки е да знаете што работи за вас. Цената на лебот е многу различна, но ла

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО