2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Кој и кога прогласува крај на епидемијата?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Со оглед на релативно поволната епидемиолошка состојба, како и фактот дека нема на сила антиепидемиски мерки, какви што имавме пред една година, испративме барање до Хрватскиот завод за јавно здравје и Министерството за здравство и побаравме од нив кој и кога прогласува крај на епидемијата.

Од ХЗЈЗ не упатија до Министерството за здравство, а тие пак во одговорот рекоа дека ова прашање е во делокругот на ХЗЈЗ.

Епидемиологот Бернард Каиќ ни изјави дека за се одлучува Владата на Република Хрватска.

„Со оглед на тоа што согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, Владата на Република Хрватска прогласува епидемија (чл. 2. став 5. Владата на Република Хрватска, на предлог на министерот, прогласува епидемија на заразна болест со посебно решение и го определува заразеното подрачје), претпоставувам дека крајот на епидемијата треба да прогласи владата на Република Хрватска. Затоа сите дополнителни прашања треба да се испратат до Владата на Република Хрватска“, ни изјави Каиќ.

Тој додаде дека претпоставува дека епидемија се прогласува кога веќе не се исполнети условите за прогласување епидемија, односно кога ситуацијата ќе се промени на тој начин што веќе не постојат условите кои довеле до прогласување на епидемија.

„Условите за прогласување на епидемија се опишани во член 2 став 1: „Епидемија на заразна болест, според овој закон, се смета за невообичаено зголемување на бројот на случаи на заразна болест во однос на бројот на заболени. , време, место и засегнато население и невообичаено зголемување на бројот на болести со компликации или со фатален исход, како и појава на две или повеќе меѓусебно поврзани болести од заразна болест, кои никогаш или не се појавиле во една област долги години, и појава на голем број болести чија причина е непозната, проследена со фебрилна состојба“, рече Каиќ.

Од HZJZ додаваат дека за официјален крај на епидемијата се смета кога ќе поминат 28 дена од последниот случај на инфекција, но и дека Светската здравствена организација е таа што може да прогласи официјален крај на епидемијата, бидејќи токму таа прогласи епидемија.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на зараза во Хрватска, до денес се регистрирани вкупно 1.230.666 заразени со новиот коронавирус, од кои 16.892 починале, а вкупно 1.208.960 оздравени. Досега се тестирани вкупно 5.221.780 лица.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img