Кој е министерот кој загина во хеликоптерската несреќа?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Осумнаесет лица, меѓу кои и министерот за внатрешни работи на Украина, други високи претставници на министерството и три деца, загинаа во средата наутро кога хеликоптер се урна во близина на градинка во градот Бровари, надвор од Киев, соопштија украинските власти.

Министерот за внатрешни работи Денис Монастирски е највисокиот украински функционер кој загинал од почетокот на војната.

Официјалната веб-страница на украинската влада открива дека 43-годишникот ја презел функцијата во јули 2021 година и работел како адвокат пред да ја започне својата политичка кариера. Би-би-си пишува дека неговата смрт ќе биде голем удар за украинските воени напори бидејќи тој беше истакната фигура во владата на претседателот Володимир Зеленски. Се сметаше за еден од симболите на напорите на Украина да се ослободи од руската агресија.

„Службениците и екипите за итни случаи се транспортираат со хеликоптери на мала височина за да се избегнат непријателските проектили. Беше маглив ден и веројатно хеликоптерот летал на мала височина, но во оваа фаза не ја знаеме причината. И во време на војна не е корисно да се шпекулира“, објави репортерот на Би-Би-Си Џејмс Вотерхаус од теренот.

Заменик-шефот на кабинетот на украинскиот претседател Кирил Тимошенко изјави дека украинскиот министер за внатрешни работи бил на пат кон „жешката точка“ на војната кога му се урнал хеликоптерот.

Од него и од другите колеги се прости и функционерот Антон Герашченко.

„Моите пријатели, сите што беа во тој хеликоптер, беа патриоти кои работеа да ја направат Украина посилна. Секогаш ќе те паметиме. Ќе бидат згрижени вашите семејства“, напиша на Твитер Антон Герашченко, советник на загинатиот министер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img