5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кој ги финансираше шаторите и доаѓањето на луѓето што ја урнаа Бразилија?

spot_img
spot_img
spot_img
Иако многумина очекуваа немири во Бразил на 1 јануари, за време на инаугурацијата на новиот стар претседател Лула да Силва, тоа тогаш не се случи. Но, затоа приврзаниците на поразениот десничар Жаир Болсонаро вчера ги демолираа Врховниот суд, Конгресот и Претседателската палата на познатиот плоштад на трите сили во главниот град Бразилија. Поранешниот амбасадор и политички аналитичар Желимир Брала предупредува на низа чудни околности. „Жаир Болсонаро моментално е на Флорида, што има симболична тежина, бидејќи ги промовира и тезите на Трамп за украдени избори. Таму моментално е секретарот за безбедност на округот Бразилија, Андерсон Торес, поранешен министер за правда на Болсонаро. А гувернерот на округот е соработник на Болсонаро, а сега тој е суспендиран. Во најдобар случај, одговорните за безбедноста во Дистриктот се некомпетентни, во најлош случај не разбираат кому треба да му бидат лојални“, рече тој. Три илјади демонстранти вчера пристигнаа со автобуси пред шаторите каде „болсонистите“ веќе извесно време протестираат пред Генералштабот барајќи воена интервенција. Тие вчера од тоа место го започнаа маршот долг 8 километри до државните институции. „Покрената е истрага за да се открие кој им го финансира автобускиот превоз, храната и наводно џепарлакот“, рече Брала. Врвот на војската очигледно не е подготвен да се вклучи во соборувањето на демократските институции, но има бројни групи во политички поделениот Бразил, подготвени да го поддржат Болсонаро. „Тоа се бројни економски моќници кои не се задоволни со заштитата на Амазонија, но и многу евангелски верски заедници и анти-ваксер групи“, заклучува аналитичарот.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img