16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Кој вид на кафе го намалува ризикот од смрт?

НАЈЧИТАНО

Кафеавиот пијалок натопен со кофеин има повеќе моќ отколку само да ве разбуди наутро.

Според една нова студија објавена во Annals of Internal Medicine, луѓето кои пијат кафе – незасладено или засладено – имаат помал ризик од смрт во споредба со оние кои не пијат кафе.

Во Велика Британија, истражувачите анкетирале 171.616 учесници за начинот на живот, вклучувајќи ги и навиките за пиење кафе, до пет пати во една година. Научниците потоа ги испитувале потврдите за умирање по одреден временски период за да утврдат кој умрел во просек седум години подоцна.

Учесниците беа на возраст од 37 до 73 години; тие пријавиле дека немале кардиоваскуларни болести или рак во времето на студијата.

Резултатите покажале дека луѓето кои пиеле умерено количество кафе – од 1,5 до 3,5 шолји дневно и го засладувале – имале околу 30 отсто помал ризик од смрт во споредба со оние кои не пиеле кафе., изјави д-р Кристина Ви, професорка по медицина на Медицинскиот факултет Харвард кој не бил вклучен во студијата. Др. Ви е и заменик уредник на Annals of Internal Medicine.

Оние кои пиеле незасладено кафе имале 16 до 29 отсто помал ризик од смрт во споредба со оние кои не пиеле кафе, додаде таа.

Наодите беа приспособени за социодемографски фактори, начин на живот и клинички фактори за да се одговори на нивното влијание врз резултатите. На пример, истражувачкиот тим поставуваше прашања за нивоата на пушење, физичката активност, нивото на образование и навиките во исхраната, рече Ви.

Приспособувањата на истражувачите се ограничени бидејќи тие не прашале за други фактори кои би можеле да влијаат на наодите, како што се приходите и занимањето, рече таа.

Обрнете внимание на додадениот шеќер
Ако вашиот избор е бело кафе со шеќер и карамела макијато, немате среќа.

Просечниот љубител на засладеното кафе додава во просек по една кафена лажичка шеќер, покажа студијата.

„Ако додадете само една лажичка шеќер во кафето, тоа не ги негира целосно придобивките од кафето“, рече Ви.

Резултатите за вештачките засладувачи беа помалку јасни, така што истражувачите не можеа да извлечат никакви заклучоци за луѓето кои претпочитаат замени за шеќер.

„Врз основа на оваа студија, лекарите можат да ги советуваат пациентите да не го исклучуваат кафето од исхраната, туку да бидат внимателни со висококалорични специјализирани кафиња“, вели авторот на студијата д-р Дан Лиу од Одделот за епидемиологија на Јужниот медицински универзитет во Гвангжу, Кина. .

Како кафето влијае на телото?
Претходните истражувања покажаа дека пиењето кафе може да го заштити срцето и да помогне во лекувањето на други болести, рече Лиу. Исто така, може да го намали ризикот од проблеми со црниот дроб, покажа студија од 2021 година.

Како се произведува кафето е многу важно, вели Гунтер Кунле, професор по исхрана и наука за храна на Универзитетот во Ридинг во Велика Британија. Тој не учествувал во студијата.

Некои видови содржат фенолни соединенија за кои се смета дека се корисни, рече тој.

Овие хемиски соединенија влијаат на вкусот и аромата на кафето и се вредни бидејќи можат да делуваат како антиоксиданти и имаат антиинфламаторни својства и го спречуваат стареењето.

Двата најчести типа на кафе се арабика и робуста, а истражувањата покажуваат дека робуста има поголема содржина на фенол од арабика.

Непечените зрна зелено кафе содржат повеќе фенолни соединенија, но поради нивната лоша арома, луѓето ги печат. Во зависност од начинот на печење, некои фенолни соединенија може да се распаднат.

Во зависност од тоа како го готвите, кафето може да содржи високи нивоа на дитерпени – тоа се хемиски соединенија кои можат да го зголемат ризикот од кардиоваскуларни болести, рече Кунле.

Според студија од 2016 година, сварено кафе и француско пресувано кафе содржат најголеми количини на дитерпени.

Кафето брашно и еспресо содржат умерено количество дитерпени, а најмалку инстант или филтрирано кафе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО