Кој беше навистина Валтер: митови и приказни за една жива енигма

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Владимир Периќ Валтер – херој, легенда, важна историска личност. Роден е на почетокот на 20 век во Пријепоље, а животот го дал за ослободувањето на Сараево. Не го дочека својот 26-ти роденден, но неговото име и делата живеат денес.

Валтер, се чини, е вечна инспирација: за филмски автори, музичари, па дури и за теоретичари на заговор. Затоа во оваа приказна се прашуваме: кој навистина беше Валтер, како човек, легенда, феномен?

Во Историскиот музеј на Босна и Херцеговина, поранешен Музеј на револуцијата, Амар Карапуш, автор на дигиталната платформа „Валтер од Пријепоље до Сараево“, вели дека како разузнавач и водач на илегалното движење на Сараево, Валтер заслужил длабока почит на соборците и лутите противници со неговите напори, пишува N1 Сараево.

„Тоа кога сите ѕвезди ќе се усогласат. Кога некој има харизма, а таа харизма е покриена со некоја мистерија, бидејќи никој не знаеше кој е Владимир Периќ Валтер. Го бара целата германска разузнавачка служба, го бара и Гестапо, усташката служба за надзор е вклучена, а никој не успеа да открие кој е Владимир Периќ Валтер“, вели Амар Карапуш, кустос на БиХ Историски. музеј.

Во 1934 година, Владимир Периќ се преселил од родното Пријепоље во Белград, каде што влегол во Трговската академија. Во 1940 година бил испратен да работи во Хипотекарната банка во Сараево, каде тајно почнал да работи за Комунистичката партија. За време на војната се борел на повеќе локации, а потоа кон крајот на 1942 година дошол во Тузла, каде што го добил својот познат прекар.

По започнувањето на речиси мртвото работничко движење во Тузла, на ред е Сараево. Кон крајот на 1943 година пристигнал во окупираниот град Миљачка со една цел: да формира силно илегално движење и да ја подготви ситуацијата за ослободување.

Валтер и неговите илегалци направија се за да овозможат пораз и повлекување на окупаторите. Судбината во Сараево, на истиот ден, 6 април 1945 година, се прослави ослободувањето на градот и погребот на Валтер.

„На самиот ден кога започна последната операција за ослободување на градот, Валтер сакаше по секоја цена да го заштити самиот град. Знаеше дека Германците, повлекувајќи се од Сараево, ќе бараат да ја уништат целата инфраструктура. И тој се обиде да ја заштити таа трансформаторска станица и таму беше убиен“, вели Амар Карапуш.

Славата на името на Валтер ја рашири светот со филмот „Валтер го брани Сараево“ во режија на легендарниот Хајрудин Шиба Крвавац. Само во Кина е прегледан повеќе од 10 милијарди пати. Познатиот прв албум на групата Zabranjeno Pušenje се вика „Das ist Walter“, а колективот Dubioza го користел и името на Валтер во песната.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img