5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Која храна е најдобра за зајакнување на имунитетот?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поновата наука вели дека исхраната игра најважна улога во одржувањето на силен имунолошки систем. Особено кога сезоната на вируси е висока, лекарите имунолозите ги препорачуваат овие намирници за зајакнување на имунитетот.

Лук
Лукот со векови се користи за зајакнување на имунолошкиот систем и заштита од бројни здравствени состојби, вклучувајќи ги и срцевите заболувања и Алцхајмеровата болест. Сулфурните соединенија содржани во лукот се најсилни кога се сурови, бидејќи топлината ги деактивира сулфурните ензими, пишува TheHealthy.

Агруми
Додека истражувањата ги отфрлија тврдењата дека витаминот Ц целосно ќе ги спречи настинките и грипот, студиите сугерираат дека тој може да ви помогне побрзо да закрепнете и да ги олесните симптомите.

Папрака
Пиперките содржат повеќе витамин Ц од агрумите (речиси двојно повеќе од препорачаната дневна количина, според Управата за храна и лекови на САД). Црвените пиперки имаат повеќе хранлива вредност од зелените, жолтите и портокаловите пиперки, иако сите тие се сметаат за добар избор за здрава исхрана.

Брокула
Без разлика дали ја сакате или мразите, брокулата е вистински суперхерој кога станува збор за зајакнување на вашиот имунолошки систем. Често ја препорачуваме брокулата поради неговите антиканцерогени својства, но го зајакнува и имунолошкиот систем благодарение на високата содржина на сулфурни соединенија наречени глукозинолати. Една шолја сварена брокула има 74 милиграми витамин Ц, што е речиси колку еден портокал.

Спанаќ
Спанаќот е преполн со витамини, вклучувајќи витамин Ц и антиоксиданси, што го прави моќен центар за зајакнување на имунитетот. Богат е и со железо, со шест милиграми во една чаша, според Националната библиотека за медицина. Железото е неопходно за правилно функционирање на имунолошкиот систем.

Бадемите се едни од најздравите јаткасти плодови кои можете да ги јадете. Бадемите се полни со витамини и минерали, вклучувајќи го и витаминот Е, кој е од витално значење за имунолошкиот систем.

Чај
Пиењето сварен чај е еден од најстарите и најбезбедните начини да му ги дадете на вашето тело потребните алатки за да изгради силен имунолошки систем. Секој вид чај – зелен, црн, бел – доаѓа со своја листа на здравствени придобивки. Потемните чаеви како црниот и зелениот чај се богати со антиоксиданси кои можат да помогнат во отстранувањето на слободните радикали во нашето тело. Слободните радикали можат да предизвикаат рана клеточна смрт и исто така да ја променат функцијата на клетките, така што одржувањето на добро снабдување со антиоксиданси е секогаш добра идеја.

Пилешка супа
Не е мит – пилешката супа е одлична за имунитетот, особено ако содржи обилни количини пилешко. Протеинскиот засилувач ќе ви ги обезбеди градежните блокови потребни за одржување на вашиот имунолошки систем во форма, а супата додава зајакнување на хидратацијата. Пилешката супа и други супи од зеленчук се богати со витамини А и Ц, магнезиум, фосфор и антиоксиданси.

Бозел
Ако страдате од настинка или грип, или едноставно се надевате дека ќе спречите болест, посегнете по екстракт од бозел. Истражувањето објавено во Journal of Function Foods покажа дека бозелот може да ги намали симптомите на грип. Преполн со антиоксиданси и антивирусни својства, може да влијае на симптомите на грип ако се земе во првите 24 часа од почетокот. Бозелот може да се зема како сируп, тинктура или пастила, а со векови се користи за лекување на болести и рани.

Јогурт
Сметајте го јогуртот за пријател на имунолошкиот систем. Неговите придобивки доаѓаат главно од пробиотиците (пријателски бактерии кои се откриени дека го подобруваат здравјето на цревата) кои можат да го зајакнат имунолошкиот здравје, според истражувањето објавено во списанието Annals of Nutrition and Metabolism. Здравјето на цревата е клучот за здрав имунолошки систем. Пробиотиците се исклучително важни за здравјето на цревата.

Слатки компири
Нивниот сладок вкус може да ве наведе да верувате дека не се толку здрави, но слатките компири нудат многу придобивки за имунолошкиот систем. Поради својата богата боја, слаткиот компир е богат со витамин А и бета каротен, два моќни антиоксиданси. Слаткиот компир може да се пече или пржи, а на салатите им додава одличен вкус.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...

Косово постави шест услови за формирање на ЗСО

Премиерот на Приштина, Албин Курти, денеска на седницата на Собранието во Приштина презентираше шест услови за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), пренесува...
spot_img
spot_img
spot_img