„Која е поентата да умреме, кога и така ќе го напуштиме Соледар за ден или два“? (ВИДЕО)

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украински војник, кој се бори на источната страна на Соледар, за Си-Ен-Ен изјави дека ситуацијата во градот е критична, како и дека бројот на мртви е толку голем, што никој и не ги брои.

– Ситуацијата е критична, тешка. Се одржуваме колку што можеме до крај – изјави војникот.

Си-Ен-Ен објави дека станува збор за војник од 46-тата воздушно-мобилна бригада која го брани Соледар од руските сили и платениците на Вагнер, а американскиот медиум реши да не го идентификува од безбедносни причини.

Војникот вели дека од вторникот вечер не е јасно колкав дел од градот е под руска контрола.

– Никој не може со сигурност да каже колку има мртви и ранети, бидејќи никој со сигурност не го знае тоа. Ниту една личност. Не во штабот, не било каде. Позициите постојано се заземаат и повторно се заземаат. Она што денеска е наше упориште, наредниот ден станува на Вагнер групата. Постои голема сива зона во градот за која сите тврдат дека ја контролираат, но тоа е само празна реклама – потенцира војникот.

 

 

Во меѓувреме е објавена видео снимка на Твитер за која се тврди дека претставува доказ дека руски сили се наоѓаат во центарот на Соледар. Од друга страна, пак, се појавија снимки и со украински војници кои наведуваат дека локални борби се водат одвреме-навреме и оти артилеријата е активна од двете страни, но дека ситуација сè е под контрола.

Војникот, исто така, рече оти верува дека украинските воени лидери на крај ќе се откажат од борба за Соледар и се прашува зошто тоа досега не е направено.

– Сите знаат дека градот ќе биде напуштен. Сите го разбираат тоа. Само сакам да ја разберам поентата. Зошто да се умре, ако го напуштиме денеска или утре? – прашува тој.

Руската платеничка група Вагнер сооошти дека ја зазела контролата врз Соледар, град со рудници за сол во близина на Бахмут каде, исто така, се водат жестоки борби додека Русија се обидува да го заземе цел Донбас во источна Украина.

– Единиците на Вагнер ја презедоа контролата над целата територија на Соледар – рече Пригожин. Додаде дека борби се водат во центарот на градот, поради што е неизвесно за обемот на контрола на руската војска во Соледар.

Агенцијата Франс-прес наведе дека изјавите на водачот на групата Вагнер е невозможно да ги потврди од други извори, додека украинската војска ги демантира таквите наводи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Зошто земјотресот во Турција беше толку смртоносен и што го предизвика?

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција во близина на границата со Сирија, а бројот...

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img