18.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Која диета е соодветна за вас и како да ја изберете?

НАЈЧИТАНО

Сакате да изгубите неколку килограми пред да одите на море и ја барате вистинската диета? Дозволете ни да ви помогнеме со ова.

Кога станува збор за слабеење, треба да знаете дека тоа нема да се случи преку ноќ и дека (за жал) диетата сама по себе нема да биде доволна. Ќе треба да вклучите и вежбање и многу здрави навики. Ќе треба многу труд и мотивација, па затоа е добро да имате луѓе околу вас кои ве охрабруваат и стојат покрај вас.
Ги собравме сите диети и информации кои ви се потребни на едно место: Диети – се што треба да знаете за нив, која диета е соодветна за вас, а која е опасна по вашето здравје?

Кога конечно сте го договориле сето ова и сте почнале да барате диета, мора да внимавате да не бара гладување. Еве неколку од нашите совети кои ќе ви помогнат да изберете:

Дали диетата додава или забранува?
Исхраната треба повеќе да се фокусира на вклучување здрава храна, подготовка на хранливи оброци, а не на исклучување и ограничување. Секако, ќе треба да го намалите внесот на слатки, но запомнете дека колку повеќе се ограничувате, толку потешко ќе ја завршите диетата и ќе ја достигнете целта. Затоа, нека исхраната се стреми кон умереност и рамнотежа.

Нова постава за една недела!
Оддалеку избегнувајте диети кои ветуваат брзо слабеење. Ова е примамливо, но може да акумулирате доста здравствени проблеми. Телото може целосно да гладува од одредени супстанции кои се неопходни за правилно функционирање на органите и хормоните. Ова ќе потрае повеќе време за да се врати во нормала, а во исто време да ги врати сите изгубени килограми, а уште малку.

Размислете…
Пред да започнете диета, размислете каква храна сакате, која е вашата цел и каков е вашиот животен стил. Секако дека ќе бидат потребни доста промени, но на пр. не одете на диета без месо ако таа е редовно на вашето мени и немате искуство со јадење производи без месо. Ако не сакате трчање, изберете друг спорт. Дозволете исхраната да го надгради вашиот животен стил и да ја насочи во поздрава насока.

Бонбони – вечната дилема
Како што споменавме неколку пати, ќе треба да го намалите внесот на бонбони, но до кој степен? Диетите кои целосно го забрануваат можат да отскокнуваат како бумеранг и да ви донесат лоши резултати. Зошто? Бидејќи забраната на сите слатки може да доведе до лошо расположение и прејадување кога ќе се отпуштат сопирачките. Бидејќи сте згрешиле еднаш, зошто да не повторно и зошто сепак воопшто би се придржувале до диетата?

Наместо тоа, настојувајте сами да печете десерти и заменете една состојка со друга, поздрава. Овде и таму, сепак, сè уште можете да се препуштите на чоколадо, колачиња, парче торта… Умереноста е клучот!

Проверете и што наредува диетата 5:2 и дали треба да се придржувате до неа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО