5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Која активност најдобро го разградува целулитот

НАЈЧИТАНО

Физичката активност е секогаш добредојдена, особено сега ако мислиме дека плажата или базенот ќе бидат витки и затегнати. Како подготовка за лето, пливањето е еден од најдобрите методи. Фитнес тренерот Никола Кргиќ и кажува на Задовољна колку калории се трошат со овој воден спорт и како тоа влијае на затегнување на кожата и целулитот.

„Пливањето е и задоволство и одличен тренинг. Бидејќи припаѓа на циклични активности како трчање или возење велосипед, можете да го вклучите и пливањето во вашиот кардио тренинг“, вели фитнес тренерот Никола Кргиќ за Задовољна.

Целулитот брзо исчезнува
Има и прашање кое ги интересира повеќето жени – како пливањето помага при постојан целулит?

„Секој вид на аеробна активност, како што се пливање, трчање, возење велосипед, кога е поврзана со правилна исхрана, може многу брзо да го неутрализира целулитот. Во исто време, пливањето е најпребирливо и затоа е најефикасен метод за разбивање на целулитот“, вели Никола Кргиќ, фитнес тренер.

Исто така, како што вели соговорникот на Задовољна, од пливањето се загарантирани и други позитивни промени кои секако ќе се видат.

„Пливањето ќе ви донесе многу придобивки – ќе ја подобрите состојбата, ќе успеете да ослабете, да ги тонирате мускулите, но и да го подобрите расположението“, вели Никола Кргиќ.

Тој исто така објаснува што всушност се случува во нашето тело кога пливаме.

„Тоа секако е еден од најдобрите кардиоваскуларни тренинзи со кој го зајакнувате целото тело со минимално оптоварување на зглобовите. И тоа е идеално за постарата популација или оние кои имаат некои повреди. Исто така, пливањето бара од вас да ги работите сите мускулни групи против оптоварувањето со вода, што може да биде одличен тренинг за сила“, вели тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО