Косор: Партнерите ќе го прифатеа Мики Маус да го предложи Пленковиќ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поранешната премиерка Јадранка Косор ја коментираше новата реконструкција на Владата и потезите на Андреј Пленковиќ во Нови Дан.

„Со оглед на тоа колку министри смени во ресорот за реконструкција, добро би било како прв избор да го има Бранко Бачиќ поради аргументите што ги спомна – тој веќе ја заврши таа работа, тој е човек со богато искуство“, изјави Јадранка. Косор и додаде: „Тој беше кратко време министер, но моите искуства во соработката со него беа одлични. Мандатот ќе му биде краток, добро би било да добие подобра можност. Моите искуства се одлични. Бачиќ сигурно ќе се бори со сите сили познавајќи го. Клубот на ХДЗ останува значително ослабен бидејќи Бачиќ е тешко да се замени на таа позиција“.

Таа не гледа никого на местото на Бачиќ како претседател на Клубот на ХДЗ: „Не, не гледам никој од тој калибар. Бачиќ е исклучително трпелива личност“.

Косор нагласува дека заминувањето на еден или двајца министри нема многу да промени: „Заминувањето на министер нема да го поколеба владејачкото мнозинство“. Меѓутоа, таа коалиција е всушност непринципиелна. Вчера новинарите најавија влез на претставник кој неодамна Андреј Пленковиќ го нарече патолошки лажго и кој се бореше против Истанбулската конвенција која ги штити жените, кога тој како влада во Хрватска вели дека овие промени се добри и дека ќе ги поддржи. и пет минути потоа седнува на маса со Пуповец, а токму овој претставник го прозва Пленковиќ поради хрватско-српската трговска коалиција, а потоа се договараат за стратегија која е важна за сите нас, тогаш тоа е непринципиелна коалиција“.

Моќен член на ХДЗ од Славонија
За поддршката на словенската ХДЗ на Наташа Трамишак, таа рече:

„Не можам да кажам какви се односите во ХДЗ. Но, ако факт е дека Иван Анушиќ вчера беше против смената на Трамишак, очигледно беше незадоволен, а госпоѓата Трамишак очигледно дојде во Владата на барање на тој моќен член на ХДЗ од Славонија. Можеби некои ќе се сетат дека Анушиќ имал патувања во смисла на независни изјави. Покажа дека сака да се претстави пред јавноста како некој што мисли со своја глава. Замената на Трамишак нема да остави многумина рамнодушни во ХДЗ бидејќи вчера имаше одличен настап. Таа испрати важни политички пораки. Таа јасно кажа дека партијата и државата се над се, како и граѓаните“.

Пленковиќ функционира како „one man band“. Трамишак, која брзо беше разрешена, за која премиерот зборуваше штедливо, и министерката која мораше да замине пред тоа, која три години возеше без дозвола, која удри дете со својот автомобил, на крајот беше уапсена. И после тоа премиерот ја пофали велејќи дека Габријела Жалац е одлична. Од друга страна, Трамишак, која вели дека си заминува без опашки и со кого не наоѓа заеднички јазик. Се поставува прашање на кое Пленковиќ не мора да одговори – кои се критериумите? Имаме министер кој е неповреден од медиумски приказни и истраги или незаконитости и други кои се бранат до самиот крај“, додаде Косор.

Целосна доверба
Коментирајќи дали целосната доверба е единствениот критериум за избор на министер, таа истакна:

„Тоа всушност значи целосен ентузијазам на министерот за се што прави премиерот и се што кажува. Сите други министри за кои можеше да се разговара за нивната работа, во секоја друга реченица ги споменуваат заслугите на премиерот. Реконструкцијата на Владата е можеби една од најтешките задачи, а јас тогаш се чувствував најлошо. Тешко е да се каже некому дека мора да си замине“.

Иако како главен кандидат за нов министер за градежништво се споменуваше потпретседателката на ХГК за градежништво и транспорт Мирјана Чагаљ, во последен момент премиерот најави дека тоа ќе биде Бранко Бачиќ.

„Ова го илустрира профилот на тие познати коалициски партнери, какви луѓе се тие што дозволија да бидат понижувани. Беспоговорно ги прифатија аргументите на премиерот, ќе го прифатеа и Мики Маус да го предложи. Не е фер и кон таа госпоѓа, таа мора да се чувствува збришана, не се однесуваш така со луѓето. Наводно, премиерот знаел за Бачиќ од почетокот, но не сакал да протече во јавноста. Меѓутоа, ми се чини дека нешто друго ја промени одлуката“.

Таа откри и дека кога била премиерка немало безбедносни проверки за идните министри.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img